andra
10 بهمن 1401 - 18:47

شیراز ۱۴۰۴ با شیراز امروز در همه ابعاد و زمینه‌ها بسیار متفاوت خواهد بود

شهردار شیراز گفت: با روشی که امروز پیش رو داریم و با حرکتی که کمتر از یک سال آغاز شده اگر شهرداری توان و تحمل اجرای مصوباتی که بر دوش آن است، داشته باشد شکی نخواهیم داشت که شیراز ۱۴۰۴ با شیراز امروز در همه ابعاد و زمینه‌ها بسیار متفاوت خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز،  نشست خبری مشترک شهردار شیراز و رئیس و اعضای شورای شهر شیراز ظهر امروز با موضوع تشریح اجرای پروژه‌های شهر شیراز برگزار شد. 

محمد حسن اسدی، شهردار کلانشهر شیراز ضمن گرامیداشت فرا رسیدن ایام دهه فجر انقلاب اسلامی با بیان اینکه در این ایام 112 پروژه کلنگ‌زنی و یا افتتاح می‌شود، اظهار داشت: ارزش ریالی این پروژه‌های بزرگ عمرانی با اعتباری بالغ بر 13410 میلیارد تومان است. 

 وی عنوان کرد: اگر با روشی که امروز در پیش رو است و با حرکتی که کمتر از یک سال آغاز شده و شهرداری توان و تحمل اجرای مصوباتی که بر دوش آن است را داشته باشد، شکی نخواهیم داشت که شیراز 1404 با شیراز امروز در همه ابعاد و زمینه‌ها بسیار متفاوت خواهد بود. 

شهردار شیراز با بیان اینکه جشنواره پروژه‌های عمرانی در قالب جهش عمرانی کلانشهر شیراز از ابتدای دهه فجر تا نیمه شعبان خواهد بود، گفت: در فرآیند صورت گرفته از میان 168 پروژه شناسایی شده تعداد 112 پروژه احصا شد که این پروژه‌ها در شانزده طبقه‌بندی کلنگ‌زنی و افتتاح می‌شود.

اسدی ادامه داد: در این طبقه‌بندی تقاطع‌های غیرهمسطح در شهر شیراز با 9 پروژه و با اعتبار 660 میلیارد تومان اجرا خواهد شد. 

شهردار شیراز خاطرنشان کرد: در حوزه و نقل ریلی دو ابر پروژه خواهیم داشت که شروع عملیات اجرایی بهره‌برداری از فاز اول خط 3 متروی شیراز با 3 ایستگاه به ارزش 5700 میلیارد تومان و بهره‌برداری از فاز اول خط دو مترو شیراز به ارزش 30 هزار میلیارد تومان از جمله آنها است.

وی اضافه کرد: مرمت و بهسازی در سطح مناطق شهرداری شیراز با اعتبار 181 میلیارد تومان و لوله‌گذاری آب‌های سطحی در سطح مناطق شهر شیراز با ارزش 142 میلیارد تومان، اجرا و احداث پیاده‌روسازی در سطح مناطق با اعتبار 211 میلیارد تومان و احداث نمازخانه و ساخت و بهسازی مساجد به ارزش 4 میلیارد تومان از دیگر طرح‌های اجرایی است.

اسدی از اجرای هفت پروژه ورزشی خبر داد و گفت: این پروژه‌ها شامل اجرای زمین چمن مصنوعی در منطقه 2، زمین فوتبال ساحلی باغ جنت، احداث دو سالن ورزشی و پیست موتور سواری پارک مادر است که در مجموع اعتبار آن‌ها به ارزش 53 میلیارد تومان است. 

پروژه احداث دو ایستگاه آتش نشانی در محله بنی هاشمی و بهره برداری از ایستگاه گویم و مرکز امداد و نجات شمال غرب شیراز به ارزش 26 میلیارد تومان و اجرای یازده پروژه بوستان‌ها و باغ راه‌ها به ارزش 100 میلیارد تومان از دیگر مواردی بود که شهردار شیراز به آن اشاره کرد و افزود: در بخش بهسازی آسفالت و معابر در سطح مناطق شهر پروژه‌هایی با ارزش 17 میلیارد تومان اجرا می‌شود.

اسدی همچنین یادآور شد: در احداث پارکینگ‌های طبقاتی دو پروژه اجرا می‌شود که احداث پارکینگ شهید دستغیب در مجاورت حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) با ظرفیت هزار خودرو به ارزش 300 میلیارد تومان کلنگ‌زنی می‌شود. 

شهردار شیراز ابراز کرد: کلنگ‌زنی پروژه‌های ساختمانی با 7 پروژه با اعتباری بالغ بر 415 میلیارد تومان، تکمیل ساختمان فرهنگی باغ موزه دفاع مقدس، احداث پایگاه چند منظوره مدیریت بحران منطقه 2 و احداث ساختمان‌های مدیریت بحران مناطق 6، 9 و فاز نخست ساختمان شهرداری مرکزی شیراز و تکمیل و اجرای ساختمان فرهنگی بوستان نماز و مجتمع تفریحی و گردشکری دراک از دیگر پروژه‌های اجرایی است.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این نشست، اظهار داشت: آن چه که ما به عنوان نماینده‌های مردم شیراز انتظار داشتیم در سه محور اصلی که خدمت جهادی، عدم ایجاد طبقه‌بندی شهروندان به عنوان شهروند درجه یک و درجه چندم و مبارزه با فساد اعم از افرادی که اهل فساد هستند و یا ساختار‌هایی که ایجاد فساد می‌کند و توسعه فرهنگ انقلاب اسلامی در شهر شیراز مد نظر اعضای شورا است. 

مهدی طاهری عنوان کرد: برآیند ما از تلاش‌های شهرداری شیراز در هر سه موضوع داریم، برآیند مناسب و قابل قبولی است به ویژه در ایامی که شاهد تلاش‌های شهردار و مجموعه شهرداری شیراز هستیم. 

وی افزود: مسیر پیش رو و جهت‌گیری که باید شهردار و شهرداری شیراز باید داشته باشد باید به آن سمت سه محور باشد و امید است سایر دستگاه‌های اجرایی شهر شیراز وظیفه خدمت‌رسانی به شهر و شهروندان دارند همین جهت‌گیری را داشته و حرکت کنند.

رئیس شورای شهر شیراز یادآور شد: امید است که شاهد تصویب قانون مدیریت یکپارچه واحد شهری از سوی مجلس شورای اسلامی باشیم تا ختم کلامی برای ناهماهنگی‌های که بین دستگاه‌های خدمات‌رسان باشد. 

اجرای طرح پایش آسفالت به صورت مکانیزه برای اولین بار در شیراز 

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک و عمران شورای شهر شیراز در سخنانی از اجرای طرح پایش آسفالت شهر شیراز خبر داد و گفت: برای اولین بار پایش آسفالت شهر شیراز به روش هوشمندسازی و مکانیزه انجام می‌شود.

علی اکبر سلطانی افزود: باتوجه به هزینه بسیار بالای آسفالت در کلانشهرها، این پایش برای اولین بار در سطح شهر شیراز به شکل مکانیزه در خیابان اصلی و پس از آن در خیابان‌های فرعی اجرا می‌شود و دیگر شاهد روکش‌های مجدد و چند باره در برخی محلات و یا در مقابل معابر برخی منازل خاص نخواهیم بود و اجرای آسفالت با یک برنامه مدون در شهر شیراز انجام می‌شود. 

وی با اشاره به برخی اقدامات حوزه ترافیک شهر، اظهار داشت: کلانشهر شیراز با محصور بودن و دسترسی‌های نامناسب رینگی در محدوده مرکزی شهر، معضل ترافیک موجب قفل شدن این کلانشهر شده و یکی از راه‌های برون رفت از این معضل ایجاد رینگ‌های ترافیکی مناسب در حاشیه شیراز است که با اجرای بزرگراه پروژه سردار شهید سلیمانی و سایر رینگ‌های ترافیکی که در دستور کار است گره‌های ترافیکی رفع خواهد شد. 

سلطانی عنوان کرد: در سنوات مختلف به دلایل مختلف شاهد فاصله عمیق اجرای پروژه‌های عمرانی و خدماتی بین برخی مناطق شهر شیراز و مناطق مرکزی شهر بوده ایم که این مناطق شامل 3، 9، 5، 7 و 11 بوده است و به وضوح شاهد عدم توزیع عادلانه خدمات در حوزه عمران هستیم. 

وی با بیان اینکه امید است در دو سال آینده در شهر شیراز شاهد تحولات عمرانی مناسب باشیم به اقدامات شاخص انجام شده در حوزه مترو اشاره کرد و گفت: مترو شهر شیراز که یکی از پروژه‌های گره گشای ترافیک و حمل و نقلی آسان برای شهروندان است خط 2 آن در ایام دهه فجر افتتاح خواهد شد، همچنین ایستگاه‌های خط 3 در نیمه شعبان کلنگ‌زنی می‌شود و اجرای تونل خط 3 به عنوان شریان اصلی این خط در دستور کار است.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک و عمران شورا اضافه کرد: تا پایان مردادماه 1402 بخش اعظمی از پروژه‌هایی که کلنگ‌زنی می‌شود به اتمام می‌رسد.

انتهای پیام/424/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1008373